Забудовник вимагає доплатити

Первинний ринок нерухомості (інвестування в новобудову) – це відмінна можливість придбати квартиру в якій до вас ніхто не жив, в абсолютно новому будинку, облаштувати її як Вам завгодно … і все це обійдеться можливо навіть дешевше, ніж придбання, наприклад, «сталінки». Це все звичайно Вам знайоме. Ну і що далі скажете Ви – де криється подвох? На жаль все сказане звучить надто вже добре – все ми чули або читали, що забудовники досить часто затягують терміни здачі об’єкта і досить часто змінюють характеристику об’єкта інвестування в бік збільшення. Тобто якщо говорити умовно: ви заплатили за 40 кв.м., при здачі об’єкта в експлуатацію, за результатами підсумкового обміру, виявляється що площа об’єкта становить 45 кв.м. Забудовник звичайно ж зажадає від Вас доплатити різницю і в разі Вашої наполегливості з передачею зазначених грошей Ви майже зі 100% гарантією залишитеся без правовстановлюючих документів на квартиру.

Чи законні подібні вимоги і дії забудовника?

Як Ви напевно знаєте при придбанні заповітної квартири на первинному ринку нерухомості покупцем (набувачем, інвестором) укладаються договори різних типів і видів – договір щодо участі у Фонді фінансування будівництва (ФФБ), купівлі-продажу майнових прав, вступу до житлово-будівельного кооперативу, договір спільної діяльності і т.д. Спільною рисою всіх названих домовленостей і власне метою їх укладення, є залучення фінансових коштів приватних інвесторів. Тобто: покупець зобов’язується передати певну грошову суму (відразу або частинами), а натомість за ним закріплюється, як правило, право на отримання в майбутньому в свою власність квартири певної площі (площа об’єкта обов’язково вказується в договорі). Назване право покупця реалізується шляхом виникнення у забудовника обов’язку передати в встановлені договором терміни визначений законодавством перелік документів, необхідний для реєстрації за покупцем права власності на проінвестовану житлоплощу.

Отже – сплативши встановлену суму покупець отримує право на певну квартиру конкретної площі.

Практично всі названі вище договору мають положення, згідно якого у випадку незначного збільшення площі квартири за результатами її обміру при здачі об’єкта в експлуатацію покупець зобов’язується доплатити грошову різницю.

Згідно норм ст. 509 Цивільного кодексу України (ЦК України) зобов’язанням є правовідношення, в якому у однієї сторони є обов’язок вчинити або утриматися від вчинення дії на користь іншої сторони.

Межі виконання цивільних обов’язків встановлюються законом або договором. Ті випадки, коли фізична або юридична особа може бути звільнена від виконання цивільно-правових обов’язків встановлюються виключно законом або договором.

Отже, права і обов’язки, що виникли на підставі укладеного договору є обов’язковими до виконання його сторонами – природно якщо інше не встановлено законом або договором.

Обов’язок належного виконання зобов’язань встановлена статтею 526 ЦК України.

При цьому правові підстави зміни умов договору його сторонами зафіксовані в статті 651 ЦК України.

Слід також нагадати, що розірвання або зміна договору проводиться в тій же формі, що і укладення договору. Але в разі істотної зміни договору покупець має право не прийняти виконання договору і відмовитися від нього (статті 651 і 615 ЦК України).

Аналізуючи названі норми цивільного законодавства, типові умови «інвестиційних договорів» на первинному ринку нерухомості, слід зробити висновок, що збільшення без згоди покупця (інвестора) площі об’єкта інвестування, встановленого договором, не звільняє покупця (інвестора) від обов’язку сплатити збільшену площу на умовах договору , а забудовника – передати квартиру покупцеві (інвестору), якщо він прийняв виконання договору або вимагає його виконання в судовому порядку.

Тобто робимо наступний висновок – покупець зобов’язаний оплатити різницю площі квартири або відмовитися від прийняття виконання договору. Забудовник при цьому незалежно від наявності доплати за збільшення площі об’єкта від покупця зобов’язаний передати квартиру покупцеві.

Досвідчений юрист з нерухомості Зімін Сергій проведе комплексний, ретельний і надзвичайно компетентний аналіз інвестиційної документації, дослідить наявність серйозних проблем у забудовника з органами влади і кредиторами, проаналізує правильність і повноту оформлення дозвільної документації у забудовника. Це допоможе Вам зберегти і захистити свої кошти, законні права та інтереси, а також оцінити перспективи інвестування / купівлі – продажу і виникнення будь-яких проблем або ризиків в подальшому.

Залишити коментар