Адвокат по сімейних справах про спільну власність родини

Всі Ви напевно в курсі того, що за сімейним законодавством України саме офіційно зареєстрований шлюб виступає основою для виникнення будь-яких прав або зобов’язань у подружжя. Більшість прав, що належать подружжю є загальновідомими і зрозумілими – право на утримання, право на особистий розвиток, обов’язок піклуватися про свою сім’ю.

Також загальновідомим є поінформованість майбутнього подружжя по відношенню до того, що все що буде нажито ними непосильною працею під час спільного сімейного життя буде вважатися спільним. Слід зауважити, що про існування названого права, в основному, згадують виключно, коли шлюб знаходиться на межі розпаду або вже розірваний. І все-таки що включається в так зване спільне майно чоловіка і дружини і як з огляду на цей факт захистити своє право?

Почуємо букву закон

Сімейне законодавство стверджує, що все придбане або отримане чоловіком і дружиною за час шлюбу є їх спільним сумісним майном. Взагалі подружжю спільно може належати найрізноманітніше майно, крім, природно, майна виключеного з обороту.

Тут також потрібно уточнити, що список майна – особистої власності чоловіка або дружини міститься в 7 Главі Сімейного кодексу України. Таким є: майно отримане будь-ким з подружжя до створення сім’ї, майно, набуте будь-ким із подружжя під час сімейного життя, але за гроші, які належали чоловікові / дружині на праві особистої власності, майно отримане будь-ким із подружжя в порядку успадкування під час шлюбу або в дар, приватизоване під час шлюбу житло або земельні ділянки, премії за особисті заслуги.

Крім усього іншого також потрібно уточнити, що виходячи з норм сімейного права в разі проживання сім’єю, але не на підставі офіційного зареєстрованого шлюбу, на майно, отримане за час подібного спільного проживання двох осіб поширюється також правовий режим встановлений главою 8 Сімейного кодексу України.

Фактично правомірно розпорядиться своєю часткою власності будь-який з подружжя можна виключно після його виділення в натурі і / або при наявності отриманого схвалення другого з подружжя, і крім цього після розірвання шлюбу і розділу майна.

А як нам все взяти і поділити

Розділ майна здійснюється як в добровільному порядку (на підставі договору або просто шляхом поділу майна на взаємовигідних умовах), так і через звернення до судових органів зацікавленої сторони.

Досить поширеним є така думка, що якщо при розлученні не заявити свої претензії на кровно нажите в шлюбі, то в подальшому отримати свою частину не вдасться. Відразу скажемо що дана позиція абсолютно безпідставна.

Згідно норм сімейного законодавства України до вимог про поділ майна застосовується термін давності в три роки. При цьому досить важливим є те, що обчислення цього терміну починається з дня, коли один із співвласників дізнався про факт порушення свого права. Що це означає на практиці? Наприклад сталося розлучення в сім’ї. Ви добровільно поділили майно. Живете окремо. Приблизно через рік після розлучення, Ви випадково натрапили на якісь копії документів, який Ваш колишній чоловік / дружина забули забрати. З них Ви дізнаєтеся, що ще під час Вашого спільного проживання сім’єю Вашим колишнім родичем була куплена якась квартира, про яку Ви навіть не знали. Потім Ви вирішили розібратися і отримавши виписку в реєстраційних органах переконалися, що Ваш колишній чоловік / дружина дійсно є власниками квартири. Саме з моменту, коли Ви отримали доказ порушення Ваших прав (тобто приховування від Вас майна, співвласником якого Ви є) і починається відлік позовної давності.

Закінчуючи цю статтю нагадую Вам, що адвокат у сімейних справах завжди готовий допомогти Вам вирішити найскладніші питання, пов’язані з сімейними правовідносинами.

Залишити коментар