Юридична компанія Варта
Твій надійний юридичний радник та партнер
Блог Юридической компании Варта (Киев) Страница в Facebook Юридической компании Варта (Киев) Юридическая компания Варта (Киев) в Google+ Персональная страница Юридической компании (Киев) Варта в Живом Журнале Twitter Юридической компании Варта в Киеве

Юрист з нерухомості про оцінку застави

Yurist po nedvighimosti ob ocenke zalogaУ цій статті юрист з нерухомості розповість за якою ціною на даний момент повинна продаватися заставна нерухомість в разі коли банк почав процес звернення стягнення.

Насамперед відзначимо що банківська система в Україні переживає на даний момент мабуть найважчий період у своїй історії. Банки, які не мали «запас міцності» або попросту вели занадто безтурботну і ризиковану господарську діяльність опинилися на тимчасовій адміністрації. Більш того, деякі з них вже направлені регулятором – Національним банком України на ліквідацію. Всі ці кризові процеси супроводжуються панічним, і часто таким що проводиться з деякими порушеннями закону, стягненням проблемної заборгованості з позичальників.

Особливу увагу банки приділяють позичальникам, чиї кредити забезпечені нерухомим майном – квартирами, будинками, земельними ділянками, будівлями і спорудами. Це не дивно – при реалізації подібного об’єкта банк може отримати досить значні грошові кошти і «перекрити» борг повністю. Правда відразу ж виникає важливе питання: за яку ціну буде продана заставна нерухомість?

Згідно діючих правових норм звернення стягнення на об’єкт нерухомості може проходити:

  • за погодженням сторін;
  • в судовому порядку.

При цьому що в першу чергу робить банк коли настала пора вимагати у позичальника все і відразу – абсолютно вірно багато хто скаже – звертається до суду з відповідним позовом.

Але мало хто знає що суд повинен вказати в рішенні при задоволенні позову про звернення стягнення на предмет іпотеки. Роз’яснюємо – в такому рішенні має бути чітко вказано:

  • сума яка підлягає оплаті за рахунок предмета іпотеки;
  • характеристика іпотеки, на яку звертається стягнення;
  • спеціальні заходи, які повинні бути прийняті з метою охорони нерухомого майна – предмета іпотеки;
  • спосіб, яким звертається стягнення на предмет іпотеки;
  • у випадку наявності – розмір вимог інших кредиторів, які повинні бути задоволені за рахунок нерухомого майна;
  • стартова вартість нерухомого майна, яка буде застосовуватися при його подальшому продажу.

Зазвичай при підписанні договору іпотеки – застави нерухомого майна встановлюється договірна вартість предмета іпотеки. Така вартість часто сильно відрізняється від ринкової (реальної) вартості об’єкта – безумовно ми всі чудово обізнані кому це вигідно. Так ось банкіри отримавши довгоочікуване рішення суду про звернення стягнення на предмет іпотеки в якому, як правило, не позначена конкретна початкова вартість заставної нерухомості з радістю і з великим завзяттям продають таку нерухомість за дуже заниженою ціною.

Така ціна досить часто визначається на етапі виконавчого провадження – банк надає оцінку майна, яка значно занижує вартість застави.

У підсумку позичальник та/або майновий поручитель дуже часто залишаються без заставної нерухомості і все ще з чималими боргами перед банком.

Законна оцінка застави – це як?

Якщо проаналізувати норми Закону України “Про іпотеку”, а саме статті 43 зазначеного закону, то робимо наступний висновок – початкова ціна реалізації предмета застави повинна бути встановлена за згодою сторін або в рішенні суду, а якщо згоди не досягнуто – то на підставі оцінки нерухомого майна.

Виходячи із зазначеної норми і аналізуючи норми статей 38, 39, 43 зазначеного закону можна дійти однозначного висновку: встановлення початкової ціни предмета іпотеки визначається шляхом оцінки такого предмета в ході судового розгляду.

Тобто робимо дуже важливий висновок – перш ніж суду виносити рішення про звернення стягнення на заставну нерухомість суд повинен в обов’язковому порядку встановити реальну вартість заставного нерухомого майна на підставі спеціально проведеної оцінки. При цьому банк і позичальник має право подавати суду результати оцінки, яка була проведена не пізніше ніж за 6 місяців до винесення рішення суду.

З подібною позицією повністю згоден Верховний Суд України, який у своїй постанові від 27 травня 2015 у справі № 6-61цс15 зробив аналогічний правовий висновок. А виходячи з норм процесуального законодавства всі суди на території України повинні привести свою практику у відповідність із зазначеною постановою.

Виходячи з викладеного якщо Ваша справа або кредит вже дійшов до стадії судових розглядів – запрошуємо до нас на юридичну консультацію.

Ми використаємо всі правові засоби і діючу судову практику для захисту Вашої нерухомості від претензій банківських установ.

Можливо Вам також буде цікаво ознайомитися з нашими послугами за кредитними справами в статті адвокат по кредитах.

 
Оставьте свой номер и мы Вам перезвоним
Спасибо за обращение!

Мы свяжемся с вами в ближайшее время

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.