Юридична компанія Варта
Твій надійний юридичний радник та партнер
Блог Юридической компании Варта (Киев) Страница в Facebook Юридической компании Варта (Киев) Юридическая компания Варта (Киев) в Google+ Персональная страница Юридической компании (Киев) Варта в Живом Журнале Twitter Юридической компании Варта в Киеве

Новий трудовий кодекс – про хороше і не дуже

Novy trudovy kodeksНовий проект Трудового кодексу № 2902 від 22.04.2013р. (далі по тексту – Кодекс) викликав чималий резонанс навколо його прийняття, як з боку простих громадян, так і з боку «сильних світу цього». Тільки ледачий політик не висловлював свою точку зору з приводу можливого прийняття нового Трудового кодексу.

Різні політичні сили , залежно від свого політичного забарвлення маніпулюють даними питанням у зручному для них самих руслі. Опозиція в повний голос заявляє про утиск прав працівників та профспілок. Представники влади, в свою чергу, всіляко розхвалюють новий проект трудового кодексу, відзначаючи те, що він відповідає всім міжнародним конвенціям, ратифікованим Україною. Але насправді – середина як завжди десь посередині.

Адвокат по трудовому праву юридичної компанії «Варта» аналізуючи питання про можливе прийняття нового Трудового кодексу дійшов висновку, що його прийняття неминуче і вкрай необхідно Україні. Тому як наша країна досі користуються Кодексом законів про працю (далі за текстом – КЗпП ), прийнятому ще в далекому 1971 році, що само собою передбачає неможливість регулювання всіх питань, які виникають у трудовому праві в наш час. Безумовно, в чинний КЗпП не одного разу вносилося ряд змін, які, так чи інакше його вдосконалили, але в цілому низка актуальних питань як і раніше залишилися без уваги наших законодавців.

Безліч дискусій і обурень, пов’язаних з проектом Трудового кодексу № 2902 від 22.04.2013 не пройшли повз вуха їх авторів. Так вже 27.08.2013 р. у Верховній Раді України був зареєстрований новий ( доопрацьований) проект Трудового кодексу, в якому, зокрема, вже немає резонансної норми ст. 380, що дає роботодавцю чудовий “козир” для вирішення трудового спору на свою користь – можливість локауту. Згідно з попередньою редакцією ст. 380 Кодексу, у разі вичерпання можливостей для врегулювання трудового спору, роботодавець міг застосовувати тимчасову зупинку роботи підприємства або істотне скорочення обсягів виробництва з одночасним припиненням виплати заробітної плати частини працівникам або всім працівникам. Як бачимо тиск громадськості на ініціаторів проекту не пройшов даремно.

Отже, давайте обговоримо найважливіші положення, які нам пропонує нова редакція Трудового кодексу.

Преференції і заборони для роботодавців:

 • Роботодавцю надається право самостійного регулювання внутрішніх питань діяльності підприємства шляхом видачі локальних нормативних актів (ч. 3 ст. 13 кодексу), що може дати йому можливість визначати умови праці, права та обов’язки працівників і профспілок в односторонньому порядку. Правда, ці локальні акти роботодавця не можуть суперечити актам трудового законодавства, колективним угодам, колективному договору (ч. 2 ст.13 кодексу). Також насторожує той факт, що в кодексі не прописана відповідальність роботодавця за порушення власних локальних нормативних актів.
 • Роботодавцю забороняється висувати будь-які вимоги дискримінаційного характеру при відборі працівників, у тому числі в оголошеннях, а також вимагати від осіб, які шукають роботу, інформацію про їх цивільний стан, особисте життя та іншу інформацію, не пов’язану з професійною діяльністю.

Прийом на роботу:

 • Законодавець вводить квоти на прийом на роботу соціально незахищених груп населення. У разі відмови в прийомі на роботу зазначених груп населення – передбачена компенсація у розмірі двох мінімальних зарплат. Ця норма є наслідком вимог, які висували організації з охорони прав людини і прав соціально незахищених громадян.
 • Юридичних осіб, які мають 20 і більше працівників зобов’яжуть щомісяця подавати до центру зайнятості дані про наявні вакансії. Даний пункт спростить пошук роботи для потенційних працівників, так як тепер всі наявні на ринку праці пропозиції будуть розміщені в одній базі даних, що значно спростить пошук потрібної вакансії.
 • Планується скасування дозволів на роботу для наступних категорій іноземців: журналістів зарубіжних ЗМІ, акредитованих в Україні; артистів і працівників мистецтва при роботі за фахом; співробітників морських і авіаційних компаній, що працюють на території України; рятувальникам для виконання термінових робіт; керівникам іноземних та спільних підприємств в Україні.
 • Випробувальний термін не встановлюється переможцям конкурсу на посаду, особам які вже пройшли стажування, вагітним або батькам, які мають дітей до 3 років, інвалідам, направленим на роботу за рекомендацією медсоцекспертизи . Керівникам, їх заступникам, головним бухгалтерам може бути встановлений випробувальний термін до 6 місяців.

Оплата праці :

 • Переробка понаднормово більше 120 годин на місяць оплачується в потрійному розмірі.
 • У разі затримки зарплати працівнику виплачується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від зарплати за кожен день затримки.
 • Робота у нічний час (з 22 вечора до 6 ранку) оплачується додатково – плюс 30 % від тарифу або окладу.
 • При розподілі робочого часу на частини (перерва між ними більше 2 годин) додатково виплачується 20 % тарифу або окладу.

Пільги :

 • Введено нове поняття – « працівник з сімейними зобов’язаннями » (мати , батько , усиновитель , опікун , піклувальник , прийомні батьки , в окремих випадках , інший член сім’ї) , яким тепер будуть надані особливі трудові умови.

Відпустка і відпочинок:

 • Передбачається новий вид додаткової відпустки – заохочувальна (понад 24 належних за законом про відпустки календарних днів). Зазначена відпустка надається з ініціативи роботодавця за сумлінне виконання трудових обов’язків, тривалу сумлінну працю та з інших підстав з частковим або повним збереженням заробітної плати. Тривалість такої відпустки визначається роботодавцем самостійно.
 • Перерва на обід і відпочинок буде становити не менше 30 хв., але й не більше 2 годин.

Звільнення:

 • У разі скорочення працівника на його прохання протягом двох місяців перед звільненням має надаватися вільний час для пошуку роботи. При цьому заробітна плата не зменшується.
 • Також забороняється звільнення правонаступником юридичної особи працівника без підстав, передбачених законодавством.

Якщо у Вас виникнуть запитання за результатами аналізу даної статті чи інші питання, пов’язані з трудовими правовідносинами - до ваших послуг завжди адвокат з трудових спорів нашої компанії.

 
Оставьте свой номер и мы Вам перезвоним
Спасибо за обращение!

Мы свяжемся с вами в ближайшее время

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.